Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı Capri- Napoli Maratonu’nu Geçen İlk Türk Takım Oldu

Kaynak: Milliyet Gazetesi – http://www.milliyet.com.tr/cilgin-turkler-kadin-yuzme-takimi-ilki-istanbul-yerelhaber-1462241/

Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı Manş Denizi’nden sonra Capri Adası’ndan başlayıp Napoli Baia’da son bulan rotayı 10 saat 56 dakikalık derece tamamladı. ‘En iyi Kadın Takımı’ unvanını alan Çılgın Türkler Kadın Takımı aynı zamanda bu geçişi gerçekleştiren ilk Türk takım olmayı da başardılar. Sadece kadınlardan oluşan 6 kişilik bir ekip ile bayrak takımı şeklinde yüzdükleri yarışta; hava ve deniz şartları sporcuları oldukça zorladı. Yüzüş süresinin en az 7-8 saatini, dalgalarla boğuşarak geçiren yüzücüler, 2. saatte teknenin bozulması ile de rota kaybı yaşadılar ve motivasyonları oldukça düştü. Yanlarına yaklaşık yarım saat sonra verilen hakem teknesi ile yola devam etmek zorunda kalan takımın antrenörü Kamil Resa Alsaran; hakemin rotayı tayin edememesi sonucu dümene geçmek zorunda kaldı. Süre kısıtlamasının olması yüzücülerimizi baskı altına aldı. Diğer yıllarda Capri’ye daha yakın olan Napoli merkezde biten yarış bu sene İtalyan yüzücü Giulio Travaglio adına gerçekleştiği için Baia ‘da sonlandı. Bu ise yüzücüler için dezavantaja dönüştü ve daha zorlu bir parkurda yarışmak zorunda kaldılar.

12 solo yüzücünün katıldığı yarışta; yarışı 10 saat 2 dakikada sadece İtalyan Freschet Davide tamamlamayı başardı.

En küçük yüzücü ödülünü ise 17 yaşındaki sporcumuz Beyza Kordan aldı.

Takım kaptanı Manş Denizi’nin yüzerek geçen ilk Türk Kadını olan Nesrin Olgun Arslan; “Manş’ı geçen İlk Kadın Türk Takımı olmamızın ardından Capri – Napoli geçişini ilk Türk Takımı olmak bizim için gurur verici. Takımımızda 2 genç harika sporcu olması bize büyük avantaj sağladı ve bence en büyük alkışı da onlar hak etti… Beyza Kordan 17, Bengisu Avcı ise 19 yaşında… Umarım bu tüm gençlere güzel bir örnek olur ve sporda kazanılan başarıların gerçek hayattaki başarılara ışık tuttuğunun bilincinde olarak ulaşabildiğimiz herkese yüzmeyi sevdiririz…” diyor. Takım antrenörümüz Kamil Resa Alsaran; Manş Denizi’ni geçen en yaşlı Türk’tür. Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı; Nesrin Olgun Arslan ( Manş Denizi’ni Yüzerek Geçen İlk Türk Kadın ) , Ayşe Yasemin Yıldırım, Çilem Çelik, Beyza Kordan, Bengisu Avcı, Rengin Ergin Börekçiden oluşmaktadır.

Capri – Napoli Maratonu Hakkında

Capri (Türkçe: Kapri), Sorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde kalan bir İtalyan adası. Capri-Napoli 1954 yılından bu yana dünya üzerinde; 36 km’lik bir mesafeyi (23 deniz mili) geçmeyi gerektirecek Capri Adası’ndan başlayarak Napoli kıyılarında son bulan dünyanın en heyecanlı ve en zorlu yarışlardan biridir. Deniz ve hava koşullarına bağlı olarak önceki yıllarda yapılan yarışmalara göre 7-12 saat arasında bir vakitte tamamlanan rota için ciddi bir efor gerekmektedir.

Detaylı bilgi için maratonun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz…

http://www.caprinapoli.com/web/?lang=en