Hakkımda

nesrinolgunarslan

Nesrin Olgun Arslan 1957 yılında Adana’da doğdu. Yüzmeye yedi yaşında başladı. On altı yaşına kadar kısa mesafe havuz yarışlarına katıldı. Bu yarışmalardan 100’e yakın madalya ve kupa kazandı. O yıllarda yüzme sporu sadece yaz aylarında yapılırdı. Bu nedenle kış ayları boş geçiyordu. Bu boşluğu değerlendirerek masa tenisine başladı. Bu dalda da birçok kez dereceler aldı. Türkiye ikincisi ve üçüncüsü oldu. Maraton yüzmeye ise on yedi yaşımda başladı. Dört kez Mersin, iki kez Adana,birer kez de Çanakkale ve Kıbrıs maratonlarını yüzdü. Ayrıca, tramplen atlamada 1976 yılında Türkiye şampiyonu oldu. 1979 yılında “İngiltere’den Fransa’ya Manş Denizini Yüzerek Geçen İlk Türk Kızı” ünvanını kazandı.

Öğrenim yaşantısı liseyi bitirene kadar Adana’da geçti. Ardından Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünden 1979 yılında mezun oldu. İki yıl Beden Eğitimi öğretmenliği yaptıktan sonra Çukurova Üniversitesi Spor Müdürlüğü’nde 3 yıl çalıştı. Daha sonra 5 yıl özel bir cimnastik salonu işletti. 1988 yılından itibaren 12 yıllık bir süreçte  Adana Çimento Sanayi’nde Spor Uzmanı olarak çalıştı. 2000 erkek işçinin çalıştığı bir kurumda, başvuran erkek adayların arasında seçilmiş olması büyük bir gurur kaynağıydı. 12 yıl boyunca 4000 çocuğa yüzme öğretti. Birçok çocuk, genç ve yetişkine tenis sporunu sevdirdi. 35 yaşında öğrendiği tenis sporu, ufkunu genişleterek spor yaşantısına yeni heyecanlar kattı. 1999 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Evde oturmanın kendisine göre olmadığını anlaması sadece bir ayını aldı. Başkent Üniversitesi Başkent Okullarında Spor Koordinatörü olarak göreve başladı. Armada Spor Kulübü’nü kurarak, Adanalı kadınlara yaşam boyu spor yapma alışkanlığı kazandırabilmek için çalıştı.

Eşi Zafer Arslan Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürü iken yatay geçişle geçtiği Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir. 1984 doğumlu Bengü adında bir kızı ve 1986 doğumlu Şevket adında bir oğlu ve İpek ve Masal adında iki torunu var. Bengü ve Şevket, yüzme ve teniste birçok kez ödül kazandılar. Bengü Başkent Üniversitesi Spor Bilimlerini birincilikle burslu kazandı, ayrıca çift anadal olarak İletişim Fakültesi Radyo-Tv-Sinema bölümünden mezun oldu. Ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA yaptı ve halen Futbol Federasyonu’nda görev yapmaktadır. Şevket ise; Çukurova Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra İtalya’nın Salerno kentinde Ekonomi ve Pazarlama Yönetimi ve ardından Avrupa Birliği alanlarında yüksek lisansını tamamlamıştır. Teknosa bünyesinde E-Ticaret Departmanında aldığı görevin ardından EmlakJet ‘te “Ürün Yöneticisi” olarak çalışmaktadır.

2015 yılında Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kadın takımının kaptanı olarak, 16 saat 44 dakikalık bir derece ile tarihe bir kere daha adını yazdırdı.

2016 yılında ise kaptanlığını yaptığı Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı, Capri Adası’ndan başlayıp Napoli Baia’da son bulan 36 km’lik rotayı geçen ilk Türk takımı oldu. Takımı, 10 saat 56 dakikalık derece ile aynı zamanda “En İyi Kadın Takımı” ünvanını da aldı.

——

Nesrin Olgun Arslan was born in Adana in 1957. She started to swim at the age of seven. She attended to long-distance swimming races in pool until the age of sixteen and won nearly a hundred of medals and cups from these races. In those years, people used to swim only in summer, so in winter, there was nothing. She began playing table tennis to fill this gap and many times, placed in competitions in this field as well. She came in second and third in Turkey. And then, she started to marathon swim at the age of seventeen, swam marathons four times for Mersin, twice for Adana and one for Çanakkale and Kıbrıs. Also, she became Turkey champion in springboard jumping in 1976. And she won the title of “The First Turkish Woman to Swim the English Channel from England to France” in 1979.

She has studied in Adana until she moved to Ankara for university. She has graduated  from Gazi University, Institute of Educational Sciences, Department of Physical Education and Sports Teaching in 1979. After graduation, she worked as a Sports Teacher for two years and then for Çukurova University Directorate of Young and Sports  for three years. Afterwards, she managed a private gym for five years. Beginning from 1988, she worked for Adana Çimento Sanayi as a Sports Expert for twelve years. It was the source of pride that she was the chosen one among many male candidates in a foundation where 2000 male labourer work. She teached 4000 children to swim for twelve years and made lots of children, young and adults love playing tennis. Tennis, which she learn how to play at the age of 35, added more fun and excitement to her sports life broading her vision. She retired vountarily in 1999. It took just one month for her to understand that she was not a homebody and took office as Sports Coordinator at Başkent University, Başkent Schools. Founding Armada Sports Club, she worked for getting the women of Adana adopt playing sports as a lifetime habit.

Her husband Zafer Arslan is still working as the Head of Police Department of Adana Municipality since he has transferred laterally from the position of Provincial Director of Youth and Sports of Gaziantep. She has a daughter named Bengü born in 1984, a son named Şevket born in 1986 and two grandchildren named İpek and Masal. Bengü and Şevket won lots of awards at swimming and tennis competitions. Bengü got  into Başkent University Sports Sciences on a scholarship ranking first in class and has done a double major with Faculty of Communication, department of Radio-TV-Cinema. Afterwards, she got a MBA degree and is still working for Football Federation. Şevket, graduated from Çukurova University, Department of Business, got master degrees on Economy and Marketing Management and European Union in the city of Salerno in Italy. After a position at the E-Commerce Department of Teknosa, he is still working as a product manager at Emlakjet.

In 2015, as the captain of the first female team swimming across the English Channel, Nesrin Olgun Arslan has put her stamp one more time on history with the degree of 16 hours and 44 minutes.

In 2016, Çılgın Türkler Female Swimming Team with her captainship, became the first Turkish team finishing the route of 36 kilometres from Capri Island to Napoli Baia. Her team also received the title of “Best Female Team” with the degree of 10 hours and 56 minutes.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *